Časté otázky a odpovede ohľadom inštalácie klimatizácie

Ako mám vybrať najvhodnejšiu klimatizáciu do bytu/domu?

 • Dostatočný výkon klimatizácie určíte podľa plochy, ktorú potrebujete vychladiť a možnosti umiestnenia vonkajšej a vnútornej jednotky. Zamerajte sa aj na spotrebu energie, hlučnosť, spôsob filtrácie, praktické doplnkové funkcie a dizajn. Ak chcete ušetriť čas, kontaktujte nás. Vysvetlíme vám rozdiely v modeloch a vytvoríme bezplatný návrh vykurovania a chladenia na mieru.

Aký je rozdiel medzi klasickou a invertorovou klimatizáciou?

 • Moderné invertorové klimatizácie znižujú spotrebu energie až o 50 %. Túto úsporu oproti bežnej klíme so stálymi otáčkami ventilátora dosahujú vďaka sofistikovanému prúdeniu vzduchu.

Je klimatizácia vhodná aj pre alergikov?

 • Áno. Profesionálne nainštalovaná klíma s kvalitnou filtráciou zvyšuje čistotu vzduchu a minimalizuje prach, peľ či vírusy v ovzduší. Moderné klimatizačné jednotky zároveň optimalizujú vlhkosť v miestnosti, čo prispieva k zníženému vzniku plesní.

Kde je možné umiestniť vonkajšiu klimatizačnú jednotku?

 • Vonkajšia jednotka môže byť umiestnená na streche alebo fasáde domu/bytového domu. Ak bývate v bytovom dome, najčastejšie umiestnenie konzoly pre vonkajšiu klimatizačnú jednotku je v blízkosti okna alebo na balkóne. Naši odborní technici vám pri obhliadke poradia, kam umiestniť klimatizáciu.

Čo potrebujem vybaviť pred montážou klimatizácie?

 • Pri montáži vonkajšej klimatizačnej jednotky na fasádu bytového domu požiadajte správcu budovy o povolenie na montáž. Mali by ste získať aj súhlas nadpolovičnej väčšiny majiteľov bytov v dome. Pri umiestnení na balkóne sa súhlas obvykle nevyžaduje.

Kedy je vhodná doba na montáž klimatizácie?

 • Klimatizácie inštalujeme počas celého roka. Kúpa a montáž klímy mimo letnej sezóny však prináša viacero výhod – zaujímavé cenové ponuky, predsezónne akcie či rýchlejšiu dobu dodania a montáže.

Kam a akým spôsobom sa odvádza kondenz?

 • Kondenz je demineralizovaná voda – vlhkosť z miestnosti. Z vnútornej jednotky ju odvádzame najčastejšie samospádom. Hadica na odvod kondenzu môže ústiť do kanalizácie alebo odkvapu. Kondenz môže z hadice aj kvapkať na zem (aspoň 40 cm od fasády domu) alebo do zbernej nádoby. Zbernú nádobu používame najčastejšie na balkóne, ak nie je iná možnosť odvádzania kondenzovanej vody.

Má klimatizácia aj iné funkcie ako chladenie?

 • Klimatizáciu môžete využívať prakticky počas celého roka. Počas chladných jarných alebo jesenných dní využijete možnosť kúrenia. Klimatizácia reguluje vlhkosť v miestnosti. Kvalitný filtračný systém s ionizátorom alebo plazmovou filtráciou odstráni z ovzdušia vírusy, alergény a baktérie.

Ako môžem ovládať klimatizáciu? Môžem zmeniť nastavenie aj keď práve nie som doma?

 • Meniť nastavenia klimatizácie môžete rýchlo a jednoducho cez aplikáciu vo vašom smartfóne alebo pomocou ovládača.

Aká je prevádzková hlučnosť klimatizácie? Je potrebné ju v noci vypnúť?

 • Moderné klimatizácie sú tiché. Väčšina modelov má k dispozícii aj špeciálny mód pre extra tichú nočnú ventiláciu vzduchu. S klímou si môžete vychutnať nerušený spánok v príjemne vychladenej spálni.

Ako často je potrebný servis klimatizácie?

 • Odporúčame pravidelný predsezónny servis klimatizácie raz ročne. Niektoré vnútorné jednotky disponujú funkciou samočistenia.

Aká je priemerná životnosť klimatizácie?

 • Životnosť klimatizácie závisí od viacerých faktorov. Okrem výberu klimatizačnej jednotky ovplyvňuje životnosť aj precíznosť montáže a pravidelná údržba vonkajšej aj vnútornej jednotky. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že odborne namontovaná klimatizácia pri správnej starostlivosti vydrží viac ako 15 rokov.