Ako vyčistiť klimatizáciu?

Klimatizácia bude fungovať správne len vtedy, keď sa o ňu budete dobre starať. Súčasťou starostlivosti je aj jej čistenie, ktoré by malo byť dôkladné a pravidelné. Kedy klimatizáciu čistiť a na čo si dať pozor? Pripravili sme si pre vás prehľadný návod.

carlos-lindner-53wcYH4IOig-unsplash

Kedy klimatizáciu čistiť?

Klimatizáciu je potrebné čistiť v pravidelných intervaloch. To, koľkokrát do roka by ste tak mali urobiť, však žiadny výrobca neuvádza. Dôvodom je najmä skutočnosť, že všetko sa odvíja od prostredia, v akom sa zariadenie bude nachádzať.

Ak žijete v prašnejšej oblasti a v interiéri máte veľa prachu, spravíte dobre, keď budete klimatizáciu počas sezóny kontrolovať častejšie. Pokojne aj raz za mesiac. Ak si na nej všimnete nános nečistôt, hĺbkovo ju vyčistite. Vyhnete sa tak víreniu prachu a rozširovaniu roztočov a baktérií.

Na druhej strane, v bežnom prostredí sa odporúča čistiť klimatizáciu dvakrát za rok. Ideálne pred začatím sezóny a po jej skončení.

Pamätajte však, že ak klimatizácia vydáva nejaké zvuky alebo nefunguje tak, ako obvykle, s čistením zbytočne nečakajte. Odpojte ju a vyumývajte. Keď to nepomôže, obráťte sa na odborníka.

Prečo klimatizáciu čistiť?

Pravidelné čistenie klimatizácie zvyšuje jej životnosť a zaisťuje, že bude správne fungovať dlhé roky. Nehovoriac o tom, že vysávaním alebo umývaním zabraňujete zaneseniu vzduchových filtrov, čo by mohlo viesť k viacerým zdravotným rizikám a zvýšeniu spotreby.

Čistenie klimatizácie môže na prvý pohľad vyzerať príliš komplikovane. V skutočnosti je ale veľmi jednoduché. Plus, keď ho budete vykonávať pravidelne, bude aj rýchle. Prach totižto nebude usadený príliš hlboko.

Domáce vs profesionálne čistenie

Klimatizáciu môžete čistiť vy sami, prípadne profesionáli zo špecializovaných firiem. Prvá možnosť je ideálna v situáciách, keď je so zariadením všetko v poriadku a potrebujete ho len pripraviť na sezónu. Takéto čistenie je bezplatné a zaberie vám len zopár minút. Na druhej strane, nie vždy je postačujúce.

Profesionálne čistenie vás bude niečo stáť, no je dôležité v situáciách, keď ste klimatizáciu dlho zanedbávali a nečistoty sa dostali veľmi hlboko. Odborníci majú potrebné príslušenstvo a vedia, ako baktérie zo zariadenia dostať.

Na profesionálov by ste sa mali obrátiť aj vtedy, keď klimatizácia nefunguje tak, ako má. Vyhnite sa jej rozoberaniu a oprave doma. Mohli by ste spraviť viac škôd ako úžitku.

Ako čistiť klimatizáciu?

Či už sa chystáte na prichádzajúce leto, alebo je letná sezóna na konci, čaká vás čistenie klimatizácie. Ako na to? Držte sa našich praktických rád.

  • Zariadenie pripravte na čistenie – najprv ho vypojte z elektrickej siete a chvíľku počkajte. Potom z neho utrite prach nachádzajúci sa na povrchu a postupne ho rozoberte. Z tela vyberte hlavne vzduchový filter. Ak sú v zariadení aj iné filtre, vytiahnite aj tie.
  • Vyčistite všetky filtre – filtre zbavte prachu pomocou vysávača alebo ich umyte pod vlažnou tečúcou vodou a nechajte ich vyschnúť.
  • Vysajte vnútro klimatizačnej jednotky – telo klimatizačnej jednotky opatrne vysajte vysávačom a zbavte ho všetkého prachu.
  • Filtre vložte späť do klimatizácie – suché filtre vráťte späť na miesto, odkiaľ ste ich vzali.
  • Aktívne filtre vymeňte za nové – urobte tak pred každou sezónou.
  • Klimatizáciu zapojte do elektrickej siete a máte hotovo.

Na odolnejšie nečistoty môžete použiť aj spreje alebo ďalšie výrobky určené na čistenie klimatizácií. Pred ich použitím si ale nezabudnite prečítať návod, aby ste sa vyhli zbytočným chybám, ktoré by mohli viesť k zničeniu zariadenia.