Servis a čistenie klimatizácie: Ako často ich vykonávať?

Pravidelná a dôkladná starostlivosť o klimatizáciu zaručuje, že zariadenie bude fungovať správne, nebude zapáchať a po krátkom čase nevypovedá službu. Ako ho však čistiť a ako často je potrebný profesionálny servis? Poradíme vám.

Na panelovom dome

Prečo klimatizáciu čistiť?

Klimatizácia pri svojej práci zberá množstvo nečistôt, ktoré sa v nej následne ukladajú. Pri nepravidelnom alebo nesprávnom čistení môže znižovať svoj výkon, prehrievať sa, zapáchať alebo zvyšovať spotrebu energie. V prípade príliš veľkého zanesenia dokáže taktiež ohroziť zdravie človeka a spôsobiť desiatky ďalších komplikácií.

Dobrou správou je, že celý proces čistenia klimatizácie nie je náročný. Všetko zvládnete urobiť sami doma. Bez pomoci odborníkov či rôznych špeciálnych čistiacich prostriedkov.

Ako často klimatizáciu čistiť?

Klimatizáciu sa vo všeobecnosti odporúča čistiť jedenkrát do roka. Najlepšie pred začatím sezóny. Takýmto spôsobom ju pripravíte na pravidelné používanie počas horúcich dní a zaistíte si, že je s ňou všetko v poriadku.

Nie každý však klimatizáciu využíva len na ochladenie priestoru. Niektorí ju zapínajú aj počas jesene alebo chladnejšej jari, kedy slúži ako doplnkový zdroj tepla. Ak patríte do tejto skupiny používateľov, zariadeniu venujte o niečo viac pozornosti. Ideálne, keď ho budete čistiť minimálne dvakrát do roka.

Okrem toho klimatizáciu vyčistite aj vtedy, keď si všimnete, že s ňou nie je niečo v poriadku, napríklad je hlučnejšia ako obyčajne, zapácha alebo má vysokú spotrebu. V takýchto prípadoch je možné, že jej prácu komplikuje prach alebo iný druh nečistoty.

 

Čistenie vnútornej jednotky

Čistenie vnútornej jednotky je jednoduché a rýchle. Ak ste ho ešte nikdy nerobili, pomôžte si naším postupom:

  • Klimatizáciu najprv vypojte z elektrickej siete.
  • Ako prvé zotrite prach a ďalšie nečistoty z krytu zariadenia a z jeho blízkeho okolia.
  • Klimatizáciu otvorte a vyberte z nej vzduchový filter. Ten môžete vyčistiť dvoma spôsobmi, a to buď povysávaním, alebo opláchnutím vo vlažnej mydlovej vode.
  • Ak máte v klimatizácii aj ďalšie prachové filtre, všetky ich taktiež vytiahnite a vyčistite.
  • V prípade, že by klimatizácia alebo filtre príliš zapáchali, zaobstarajte si špeciálne dezinfekčné prípravky určené pre klimatizačné jednotky a vyčistite ich nimi.
  • Následne zoberte vysávač a opatrne vysajte prach zvnútra jednotky.
  • Vymeňte aktívne vložky.
  • Vyčistené a suché filtre vráťte na miesta, odkiaľ ste ich vzali.
  • Klimatizáciu zatvorte, zapojte do elektrickej zástrčky a máte hotovo.

Čistenie vonkajšej jednotky

Vonkajšie jednotky sú vystavené rôznym externým faktorom, čo je dôvod, prečo bývajú mnohokrát veľmi znečistené. Pri údržbe preto musíte myslieť aj na ne. Ako prvé manuálne odstráňte veľké kusy nečistôt (listy, kamienky). Následne venujte pozornosť lamelám a výmenníku. Na ich vyčistenie sa zvyčajne používa stlačený vzduch, pomocou ktorého odstránite usadeniny aj prach.

 

Kedy by ste mali využiť služby odborníkov?

Údržba klimatizácie nie je náročná. Mali by ste ju preto zvládnuť aj sami. Niekedy sa však môže stať, že ani po dôkladnom vyčistení zariadenie nefunguje tak, ako má. V takýchto situáciách je potrebné obrátiť sa na odborníkov, ktorí zistia, kde je chyba a rovno ju aj odstránia.

Profesionálny servis od odborníkov však môžete využiť aj vtedy, keď na bežné čistenie klimatizácie nemáte čas. Prípadne nechcete riskovať, že by ste ju pri údržbe zničili.