Ako prebieha montáž klimatizácie?

Klimatizáciu máte vybranú, čo teraz? Na rad prichádza o niečo komplikovanejší krok, ktorým je montáž. Aby všetko prebehlo tak, ako má a zariadenie správne fungovalo, je dôležité nechať tento proces na odborníkov, ktorí presne vedia, čo robiť. Ako vyzerá montáž klimatizácie a na čo sa pripraviť?

domestic_air_conditioner

Klimatizáciu začnite riešiť s predstihom

Klimatizáciu je dobré riešiť s predstihom. Ideálne zopár mesiacov pred začiatkom letnej sezóny. Dôvodom je hlavne skutočnosť, že tvorba návrhu trvá nejaký čas. Nehovoriac o tom, že niektoré klimatizačné jednotky nemusia byť na sklade. Prípadne sa môže stať, že kvôli zlému počasiu nebude možné zariadenie namontovať. Ďalší termín, ktorý vám bude vyhovovať, môže byť voľný o niekoľko dní či týždňov, čo len skomplikuje celú situáciu.

Aby ste sa nestresovali a klimatizáciu mohli začať používať hneď v prvý horúci deň, s jej výberom zbytočne nečakajte. Čím skôr sa doň pustíte, tým lepšie.

Návrh klimatizácie

Mnohí pri nákupe klimatizácie očakávajú, že si stačí zvoliť len klimatizačnú jednotku. Pravdou však je, že ňou všetko len začína. Okrem toho je potrebné zistiť, aké je to najlepšie miesto na jej inštaláciu, kadiaľ viesť káble alebo potrubie, či kde celú jednotku zapojiť.

Výber klimatizácie, ktorá splní vaše potreby a bude vám dobre slúžiť, nie je tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Práve preto je ideálne obrátiť sa na odborníkov, ktorí vám podľa veľkosti interiéru a ďalších detailov navrhnú to najlepšie riešenie.

 

Získanie povolení na montáž

Ak bývate v bytovom dome alebo plánujete klimatizáciu umiestniť na fasádu historickej budovy, pamätajte, že potrebujete povolenie na montáž. To by ste mali začať riešiť čo najskôr, pretože jeho vybavovanie sa môže predĺžiť z niekoľkých dní na dlhé týždne.

Keď povolenie získate, nezabudnite svojich susedov informovať o predpokladanom čase montáže a zvýšenej nehnuteľnosti.

Odborná obhliadka pred montážou

Bežnou súčasťou montáže klimatizácie je prehliadka priestoru, v ktorom sa bude zariadenie nachádzať. Skúsení odborníci počas nej zisťujú, či sa pri práci nestretnú s potenciálnymi problémami, ktoré by mohli prácu zbytočne skomplikovať. Okrem toho tiež sledujú veľkosť interiéru a ďalšie detaily kľúčové pre navrhnutie toho najlepšieho a najefektívnejšieho riešenia.

Proces montáže

Proces montáže klimatizácie sa môže mierne meniť v závislosti od danej situácie a zvoleného typu zariadenia. Spravidla však platí, že technici po príchode vizuálne skontrolujú miesto, kde sa bude jednotka nachádzať.

V ďalšom kroku sa zamerajú na vytvorenie prierezu v stene a umiestnenie konzoly pre vonkajšiu jednotku. Keď sú hotoví, pokračujú na uloženie potrubia a kabeláže. To býva buď formou zasekania do steny, alebo do káblových kanálov.

Ďalej technici prechádzajú na montáž vnútornej jednotky a umiestnenie vonkajšej jednotky na pripravenú konzolu.

Keď je všetko hotové, technik odvzdušní potrubný systém, skontroluje okruh a klimatizáciu zapojí do elektriny. Pred jej odovzdaním ešte otestuje, či zariadenie funguje tak, ako má a poskytne vám základné informácie o tom, ako ho ovládať. V prípade, že by ste mali nejaké otázky, neváhajte sa ich spýtať.

 

Kvalitná klimatizácia aj do vašej domácnosti

Klimatizácie sú v súčasnosti neoceniteľným pomocníkom, ktorý efektívne bojuje proti vysokým teplotám. Okrem toho však poteší aj mnohými inými funkciami. Moderné zariadenia dokážu kúriť či dokonca zvlhčovať vzduch. Nechýbajú im ani rôzne režimy, časovač, termostat či ovládanie prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Vyberte si kvalitnú klimatizáciu do svojej domácnosti a užívajte si príjemne vychladený interiér aj počas horúceho leta.