Tepelné čerpadlo a zima: Aká je jeho efektivita počas chladných mesiacov?

Tepelné čerpadlo predstavuje skvelý zdroj tepla, ktorý je v súčasnosti čoraz populárnejší. Niet sa však čomu čudovať. Domácnostiam poskytuje množstvo výhod vrátane toho, že je ekologické a úsporné. Ročne pomáha ušetriť desiatky až stovky eur na energiách. Na druhej strane, menšou nevýhodou je jeho efektivita, ktorá v zime klesá. Aký výrazný je tento pokles?

chloe-ridgway-hwM-qMrGW0I-unsplash

Výkon čerpadla v zimných mesiacoch

Zimné mesiace sú náročným obdobím nielen pre ľudí, ale aj pre mnohé zariadenia, medzi ktoré sa radia tepelné čerpadlá. Presnejšie ide o modely typu vzduch – voda a vzduch – vzduch. Tým počas dní, kedy teploty padajú pod 3 °C, klesá efektivita

Pokles efektivity však nie je príliš výrazný. Čerpadlá dokážu stále podať výkon, ktorý znižuje náklady na vykurovanie o približne jednu tretinu.

Dôvodov zníženej efektivity je viacero. Tým hlavným je skutočnosť, že teplota vzduchu, z ktorej čerpadlo berie teplo, je nižšia. Preto je úplne prirodzené, že potrebuje doplnkový zdroj, najčastejšie elektrickú špirálu.

Ďalšou príčinou nižšej efektivity je to, že keď teploty klesnú pod spomínané 3 °C, vonkajšia jednotka začína namŕzať. Zariadenie preto musí spúšťať špeciálne odmrazovacie cykly, ktoré ho stoja určitú energiu.

Cena prevádzky tepelného čerpadla v zime

Prevádzka tepelného čerpadla je v porovnaní s elektrinou alebo plynom výrazne lacnejšia. A to dokonca aj počas veľmi chladných dní, kedy musí zariadenie pracovať na plný výkon. Jediným faktorom, ktorý mierne zvyšuje náklady na prevádzku, je vyššia počiatočná investícia. Tú si ale viete znížiť pomocou štátnych dotácií.

 

Ako čerpadlu pomôcť v zimných mesiacoch?

Nízke teploty, dážď, mráz alebo sneh tepelným čerpadlám nevadia. Skonštruované sú tak, aby dokázali odolávať rôznym externým faktorom, preto sa nemusíte báť, že sa zničia hneď po prvom chladnom dni.

V boji proti nízkym teplotám pomáha moderným systémom aj funkcia odmrazovania. Vďaka nej vie vonkajšia jednotka fungovať aj pri mrazoch do -25 °C.

To v praxi znamená, že zariadenie od vás nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť na to, aby prežilo zimu. Ak by ste ale predsa len chceli niečo urobiť, môžete nad neho umiestniť striešku. Jej úlohou bude chrániť vonkajšiu jednotku pred snehom, dažďom a priamym slnečným žiarením.

Dávajte si ale pozor. Staršie či neprofesionálne namontované zariadenia môžu namŕzať. Pri výbere čerpadla si preto spravte dôkladný prieskum trhu a vyberte si overenú spoločnosť, ktorá systém nainštaluje správne.

Hlučnosť tepelného čerpadla v zimných mesiacoch

Tepelné čerpadlo pracuje počas zimných mesiacov intenzívnejšie, ako napríklad na jar alebo v lete. Jeho hlučnosť je preto o niečo vyššia. Hluk však nerobí zariadenie nachádzajúce sa vo vnútri. Jediný zvuk vytvára vonkajšia jednotka, ktorú by ste nemali vôbec počuť.

Ak sa stane, že čerpadlo počujete, využite tichý nočný režim, ktorým disponujú takmer všetky moderné výrobky. Ten obmedzuje ich výkon a zaručuje tichý chod počas celej doby vášho spánku.

 

Oplatí sa investovať do čerpadla?

Ak chcete znížiť svoje náklady na energie a zároveň hľadáte ekologické riešenie, investícia do čerpadla je pre vás tou najlepšou voľbou. A to aj napriek tomu, že jeho efektivita počas zimných mesiacov klesá. 

Pri kúpe treba myslieť na to, že na našom území nedochádza k takým mrazom, ktoré by mohli čerpadlo úplne vyradiť z prevádzky alebo ho zničiť. Určitý čas síce budú vaše náklady na energie o niečo vyššie, no nepôjde ani zďaleka o sumu, ktorú by ste platili v prípade, že by ste čerpadlo vôbec nemali.