Ako fungujú bezúdržbové centrálne vysávače?

Upratovanie domácnosti nemusí byť náročné a zdĺhavé. Celý proces si dnes viete uľahčiť viacerými praktickými pomocníkmi, ku ktorým patria aj bezúdržbové centrálne vysávače. Tie rýchlo a bez akýchkoľvek problémov pozbierajú prach aj väčšie nečistoty a postarajú sa tak o čistý a príjemný interiér. Ako vlastne tento typ vysávača funguje a aké všetky výhody vám prináša?

vysavanie-s-centralnym-vysavacom-je-prakticke-smartsystems

Čo je centrálny vysávač?

Centrálny vysávač je špeciálne zariadenie, ktoré disponuje hlavnou jednotkou umiestnenou v pivnici alebo technickej miestnosti. Od tej sa následne vedie potrubie, ktoré je zabudované v stenách spolu so zásuvkami na hadicu.

Počet zásuviek sa odvíja od veľkosti domácnosti. Na jednom poschodí však bývajú spravidla dve, do ktorých kedykoľvek zasuniete hadicu a začnete vysávať.

Práca s centrálnym vysávačom je veľmi jednoduchá. Na všetko vám stačí jedna hadica. Tá je pritom dosť dlhá na to, aby ste sa s ňou dostali do miestností, ktoré potrebujete povysávať.

Na trhu v súčasnosti nájdete desiatky rôznych vysávačov. Populárnymi sú najmä bezúdržbové modely. Tie disponujú samočistiacimi filtrami, vďaka ktorým sa nemusíte trápiť ich dodatočným čistením.

 

Ako bezúdržbový centrálny vysávač funguje?

Fungovanie bezúdržbového centrálneho vysávača je pomerne jednoduché na pochopenie. Zariadenie sa zvyčajne zapne hneď po tom, ako do jednej zo zásuviek vložíte hadicu. Tou následne vysávate jednotlivé nečistoty, ktoré sa pomocou potrubia dostanú do centrálnej jednotky.

A čo so vzduchom, ktorý prejde potrubím spolu s nečistotami? Vysávač ho prefiltruje a odvedie mimo domov.

Súčasťou bezúdržbových vysávačov je aj prachový zásobník. Ten môže mať jednu z dvoch základných foriem:

  • veľká prachová nádoba,
  • plastové vrece.

Prachový zásobník stačí vyčistiť jeden, maximálne dvakrát do roka. Výnimkou sú len veľmi prašné oblasti, kde je potrebné interiér vysávať častejšie. V takýchto prípadoch je ideálne kontrolovať zásobník v kratších intervaloch, napríklad raz za 3 až 4 mesiace.

 

Aké výhody má bezúdržbový centrálny vysávač?

Výhod bezúdržbového vysávača je hneď niekoľko. K tým najdôležitejším sa radia:

  • Žiadne vírenie prachu – klasické vysávače pri svojej práci vyfukujú určitú časť prachu naspäť do miestnosti. Zároveň taktiež vzduch víria, čo spôsobuje rôzne zdravotné komplikácie astmatikom a alergikom. Pri centrálnych vysávačoch sa však s týmto problémom nestretnete. Nečistoty sa po vysatí dostávajú priamo do potrubia, odkiaľ putujú do hlavnej jednotky nachádzajúcej sa ďaleko od miestnosti, kde upratujete.
  • Minimálna údržba – s centrálnym vysávačom nebudete mať žiadne starosti. Jeho súčasťou je totižto samočistiaci filter, ktorý sa postará o všetky nečistoty. Jediné, čo budete musieť raz za čas urobiť, je vyprázdniť prachovú nádobu alebo vyhodiť plastové vrece.
  • Vysoký výkon – centrálny vysávač má oveľa vyšší výkon ako ten prenosný, pretože má väčší a silnejší motor. Pri vysávaní vám tak dokáže poskytnúť oveľa lepšie výsledky.
  • Jednoduchá a plynulá práca – na vysávanie vám postačí len jedna hadica, na ktorú sa dajú napojiť viaceré nadstavce, napríklad na vysávanie kobercov, parkiet a podobne.
  • Minimalistický dizajn – potrubie centrálneho vysávača je zabudované v stene, takže ho nikto nevidí. Jedinou viditeľnou časťou sú zásuvky, ktoré však majú jednoduchý výzor. Veľmi ľahko tak splynú s celou stenou.

 

Ako prebieha inštalácia bezúdržbového centrálneho vysávača?

Inštalácia centrálneho vysávača vás nemusí trápiť. Po tom, ako si vyberiete výkonný model, sa o všetko postarajú odborníci. Tí vám poradia, koľko zásuviek by sa malo nachádzať na jednom poschodí a kde by ste mali umiestniť hlavnú jednotku. Okrem toho vám tiež vysvetlia, ako zariadenie funguje a ako s ním pracovať, aby vám vydržalo čo najdlhšie.