Čo je to rekuperácia a ako funguje?

Skúste si predstaviť, aké by bolo prísť domov z práce do príjemne vyvetraného bytu? Užiť si v lete nerušený spánok v tichej spálni s celonočným vetraním, pri ktorom nepotrebujete mať otvorené okno do ulice? V zime vetrať bez straty teploty?

spokojná mladá žena sedí na gauči v obývačke

Zdravá klíma v interiéri zvyšuje kvalitu vášho bývania aj života. Dosiahnete ju s rekuperáciou alebo systémom riadeného vetrania.

 

Čo je rekuperácia

Rekuperácia predstavuje efektívny spôsob, ako mať v domácnosti zdravú klímu 365 dní v roku. Tento systém vzduchotechniky privádza do interiéru čerstvý vzduch a zároveň odvádza vzduch z miestnosti smerom von. V tepelnom výmenníku sa podľa potreby prichádzajúci vzduch ohreje alebo ochladí, aby do interiéru prúdil v požadovanej teplote.

Kvalitný filtračný systém v rekuperačnom systéme navyše zabezpečí minimalizovanie alergénov, preto je riadené vetranie veľkým prínosom aj pre domácnosti s alergikmi.

Moderné ovládanie rekuperácie – nastavenie jednotky je možné jednoducho pomocou aplikácie v smartfóne alebo tablete. Ak ste doma, môžete ovládať rekuperáciu aj cez LED panel umiestnený na stene.

mladý muž ovláda klimatizáciu cez LED panel na stene

Vyžiadajte si cenovú ponuku pripravíme pre vás moderné riešenie pre zdravý domov. Ako napovedá názov našej spoločnosti, u nás v Smartsystems máme radi inteligentné technológie, ktoré uľahčujú život a zvyšujú komfort. 

 

Výhody kvalitnej rekuperácie

  • Úspora nákladov na energie počas zimnej aj letnej sezóny. V zime ušetríte za kúrenie, v lete za klimatizáciu.
  • Filtračný systém odstráni z ovzdušia peľ, hmyz, prach aj nežiaduce pachy skôr, ako sa dostanú do interiéru.
  • Zvýšenie kvality ovzdušia v miestnostiach – správna vlhkosť a teplota znižujú výskyt plesní a šírenie alergénov.
  • Automatické nastavenie systému  – vďaka senzorom dokáže moderná rekuperácia automaticky znížiť alebo zvýšiť výkon podľa potreby (napr. pri príprave jedál rýchlejšie odvedie vzduch smerom von) alebo nastaviť režim deň/noc.
  • Rekuperácia zvýši celkový komfort bývania – zabudnite na hluk a zápach z okolia prichádzajúci cez okná, s rekuperáciou budete mať stále vyvetrané bez nutnosti otvárať okná. Samozrejmosťou je tichá prevádzka.
  • Inštaláciou rekuperácie prispejete k ochrane životného prostredia.

 

Ako funguje rekuperácia

Energeticky úsporné vetranie s rekuperáciou predstavuje systém potrubí a zariadení, v ktorom sa spätne získava teplo/chlad z ovzdušia a rozvádza do miestností. Cez rekuperačný výmenník prechádza čerstvý aj „odpadový“ vzduch – vo výmenníku si navzájom odovzdajú energiu vo forme tepla. Neprichádza k zmiešaniu, iba k výmene tepla. Týmto spôsobom sa minimalizujú tepelné úniky počas celého roka.

Skôr ako sústava potrubí rozvedie vzduch s požadovanou teplotou do miestností, prejde vzduch filtračným systémom, ktorý odstráni alergény ako peľ či prach.

Rekuperačná jednotka s klasickým výmenníkom spoľahlivo funguje do -5 °C, jednotka s entalpickým výmenníkom až do -10 °C.  So systémom elektrického predohrevu funguje rekuperácia aj pri nižších vonkajších teplotách.

Ako vyzerá rekuperácia v byte. Môže ísť o veľmi elegantné riešnie od smartsystems

V našej ponuke nájdete rekuperácie od popredných výrobcov PAUL a RENSON.

Rekuperácia vs. klimatizácia

Klimatizácia vzduch ochladí, rekuperácia vymení. Ako sme už naznačili, vďaka výmenníku tepla zvládne rekuperácia síce ochladiť teplý vzduch prichádzajúci z exteriéru, počas najhorúcejších letných dní to pre vás nemusí byť postačujúce.

Praktické celoročné riešenie predstavuje rekuperácia s tepelným čerpadlom. Informujte sa u našich predajcov o možnosti najvýhodnejšieho riešenia pre váš dom či byt.